Když se řekne „na klíč“, znamená to, že za vás někdo vytvoří stavební dílo komplet, od A až do Z, a vy nemusíte v podstatě hnout prstem. Výhodné je to i u betonového oplocení, které sice láká některé kutily k tomu poradit si sami a postavit plot svépomocí, ale rádi bychom vám připomněli, že se tu setkáte s některými ne zrovna příjemnými jevy.
Složení stavebního materiálu – betonový plot ve Zlíně vypadá (když je postavený) tak křehce a lehce, že vám může připadat, že jeho montáž zvládnete levou zadní. Jednotlivé desky (panely) jsou velmi tenké, jen čtyři centimetry silné, což může budit dojem, jako by snad byl plot zhotovený z papíru a každou chvíli po zafoukání silnějšího větru spadne. Toto je ale pouze zdánlivý klam, ve skutečnosti jde o nesmírně těžké komponenty. Každý panel váží téměř metrák a když vám stavební komponenty přivezou na paletách, počítejte tu s hmotností naložené palety téměř dvě tuny. K tomu, abyste materiál složili z auta a odvezli na staveniště, například na druhý konec zahrady, potřebujete nakladač nebo vysokozdvižný vozík s obsluhou, a to už je výhodnější nechat si plot postavit na klíč.
Hmotnost panelů – když musíte nadzvednout metrák těžký panel ve dvou lidech, podaří se vám to při nízké výšce nad zemí, takže jej takto můžete přenášet, ale když jej budete potřebovat zvednout až nad hlavu a zasouvat do drážek ve sloupcích, bez autojeřábu to nepůjde – a to je další důvod, proč volit montáž plotu na klíč.
Výkopové práce – vykopat jámy v zemi pro zabetonování sedmdesáti sloupků pro oplocení celé zahrady není jen tak. Každá z nich musí být hluboká minimálně 80 cm a při takto velkém počtu jam se bude opět hodit mechanizace. Nežli zas utrácet další peníze za různá rypadla a podobné mechanizační prostředky, není od věci požádat specializovanou firmu o zakázku na klíč.